بررسی استرس کنکور از دید عارف ربیعیان

در مقالات در 25 آوریل 2020

بررسی استرس کنکور از دید عارف ربیعیان

مقوله ای به نام استرس و اضطراب، زیاد درس بخونی یا کم در هر صورت تا حالا بارها دچارش شدی و خیلی وقت ها نتونستی به راحتی این استرسو از خودت دفع کنی . چکار باید کرد؟

در واقع استرس یا اضطراب به خودی خود عامل منفی و مانع رشدی نیست . همین استرس اگه به جا و به اندازه و کنترل شده باشه خودش میتونه باعث رشد و حرکت بشه . ولی خیلی وقت ها از حدش میگذره و تبدیل به یک استرس فلج کننده میشه طوری که خیلی ازما گاهی اوقات میگیم انقدر مضطربم که نمیتونم تمرکز کنم و درسو نمیفهمم و …

راه های زیادی برای کنترل این حالت وجود داره.اولین راه اینه که علت این استرس رو پیدا کنی . مثلا یه بچه ی کنکوری رو در نظر بگیرید که به جای این که درس بخونه بیشتر روزشو با موبایلش میگذرونه یا داره تفریح میکنه ، بعد وقتی میره سراغ کتاب یادش میاد که از صبح کلی وقتشو هدر داده و دچار اضطراب میشه و از همون چند ساعت مطالعه هم نمیتونه درست استفاده کنه پس علت این استرس تنبلی خودشه و باید تنبلی رو کنترل کنه تا استرس حل بشه.

گاهی اوقات دانش آموزی با این که ساعت مطالعه بالایی داره و خوب درس میخونه اما بازم استرس به میزان زیادی سراغش میاد و نمیتونه درست تمرکز کنه مثلا کتابو باز میکنی که درس بخونی اما این افکار به سراغت میاد که نکنه نتیجه ای که میخوام رو نگیرم نکنه آزمون این هفته خراب بشه یا فردا نتونم خوب درسو جواب بدم و…

علت این مدل استرس افکار منفی ای هست که به سراغ ما میان .بعضی از بچه ها دائم دارن جملاتی مثل من نمیتونم، من میدونم که آخرش اونطور که میخوام نمیشه ، من خنگم، من هر چی تلاش میکنم هیچ نتیجه ای نمیگیرم و … رو با خودشون تکرار میکنن . باید بهت بگم که الان وظیفه ی تو فقط و فقط تلاش کردنه . فکر کردن به این که آخرش چه اتفاقی میفته فقط سرعتتو میگیره . به جای این جملات به خودت بگو که من دارم همه ی تلاشمو میکنم، تا جایی که میتونم درس میخونم و واقعا هم همین طور باش .اگه تا دیروز هم تلاشت کافی نبوده از امروز شروع کن .همین یک سال کنکور همه ی توانت رو بزار و مطمان باش اگه این کارو انجام بدی بخش زیادی از استرست کم میشه و به نتیجه ای که میخوای میرسی.

 

سال کنکور جوریه که اگه به رشته های عالی هم فکر نکنی و اصلا نخوای زیاد درس بخونی بازم کنکور زندگیتو تحت الشعاع قرار میده و اگه بخوای هم نمیتونی درست حسابی حتی به تفریحت برسی . پس همین یکسال تنبلی و وقت هدر کردن رو کنار بزار و همه ی تلاشتو بکن.وقتی از بیشتر بچه هایی که نتیجه ی دلخواهشونو نگرفتن دلیلشو می پرسی بهت میگن دلیلش این بوده که تلاشی که باید رو نکردن ، وقتشونو تلف کردن و دلایلی مثل این . ولی تو جوری درس بخون که سال دیگه هر اتفاقی افتاد حسرت این روزها رو نخوری و بدونی هر کاری که از دستت بر میومده انجام دادی . فکر کردن به این موضوع قطعا همین الان هم استرست رو کاهش میده.

با همه ی این ها اگه میبینی با این که خوب درس میخونی فقط و فقط به دلیل استرس زیاد نمیتونی نتیجه ی دلخواه رو در آزمون ها بگیری و یا توی خونه درست تمرکز کنی، میتونی با یک مشاور یا روانشناس صحبت کنی .البته فعلا دراین مقطع سال تحصیلی اگه نتیجه ی مطلوب رو از آزمون ها نمیگیری نباید نا امید بشی …هنوز راه طولانی ای در پیش داری و با تلاش و کوشش حتما نتیجه ای که میخوای رو میگیری.

آخرین نکته هم این که به خدا توکل کن ،تلاش کن و از خودش کمک بخواه .حتما کمکت میکنه.

 

مهندس عارف ربیعیان مدرس برتر شیمی کنکور
برای دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره‌های
۴۰ ۹۶ ۴۰ ۶۶ – ۰۲۱
۳۸۸۹ ۷۵۲ ۰۹۱۲
۰۹۱۲۸۳۷۵۷۴۷
تماس بگیرید

دسته بندی ها: مقالات

Tags:
تماس تلفنی