روش صحیح مطالعه فیزیک

در مقالات در 25 مارس 2019

فیزیک بهترین انتخاب برای موفقیت در کنکور

یکی از درس هایی که دانش آموزان همراه درس ریاضی بسیار درسی سخت می دانند درس فیزیک است که بیشتر دانش آموزا میانه خوشی با این درس مهم ندارند . ولی من امروز قراره به سبک رتبه های برتر روش مطالعه این درس را خدمت شما توضیح بدم. امروز می خواهم این نوید را به شما بدهم که این درس بسیار راحته و راحت می تونید در کنکور درصد فیزیکتان را صد درصد بزنید. آره درست شنیدید ، درصد ، ما قبلاً دانش‌آموزانی زیادی را داشتیم که درصدهای نامطلوبی داشتن و هیچوقت علاقه ای به مطالعه فیزیک پیدا نمیکردند. ولی در نهایت توانستنند با استفاده از روش صحیح مطالعه فیزیک در کنکور به در صدهای بالاتر از نود درصد و حتی درصد صد برسند. پس دانش آموزان عزیزم ،این مقاله فوق العاده را به دقت بخوانید و از آن استفاده کنید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

فیزیک را بهتر بشناسیم

نکته اساسی برای موفقیت در تست زنی ذر درس فیزیک اینه که ما باید به حدی از تسلط برسیم که توانایی زدن هر تست در ۷۴ ثانیه را پیدا کنیم.پیشنهاد میشه که اگه رشته تجربی هستید در هفته حداقل ۱۲درصد و اگر رشته ریاضی هستید در هفته حداقل ۲۰ درصد از زمان برنامه ریزی شده خود را به درس فیزیک اختصاص بدید. مطمئنم که میدونید ۳۰ تست در رشته تجربی و ۴۵ تست در رشته ریاضی در کنکور به درس فیزیک اختصاص داده میشود. و همیشه اینگونه بوده که بیشترین تست از سال آخر یعنی پیش دانشگاهی و در نظام جدید احتمالا پایه دوازدهم طرح میشود.

روش صحیح مطالعه فیزیک

فیزیک متشکل از مبحث های حفظی، تمرینی و تحلیلی است و به همین دلیل پیشنهاد می کنم قبل از حضور در کلاس حتما پیش مطالعه داشته باشید. دانش آموزانی هم که از دی وی دی های آموزشی استفاده میکنند بهتره که پیش مطالعه بصورت روزنامه وار روی کتاب درسی داشته باشند. یکی از نکات مهم در مورد روش صحیح مطالعه فیزیک این است که این درس حتما باید بعد از کلاس یا مشاهده دی وی دی مورد مرور و بخصوص تست زنی قرار بگیرد.فیزیک را مفهومی یاد بگیرید و به حفظ فرمول نپردازید، بخش های تمرینی و فرمولی کتاب فیزیک اگر با وقفه و فاصله مواجه شوند قطعا از ذهن شما خواهند رفت و لذا نیاز به آموزش دوباره دارید. سعی کنید ابتدا تمرین های ، مثال ها و فعالیت های خود کتاب درسی را مطالعه و حل کنید سپس از تست های بسیار ساده و تمرینی استفاده کنید و به هیچ وجه برای تست ها زمان درنظر نگیرید.نکته مهم تر اینه که باید ابتدا تست ها را بصورت طبقه بندی شده بزنید و بعد از مرحله تسلط تست ها را از حالت طبقه بندی شده خارج کنید و ترکیبی بزنید و البته رفته رفته تست زماندار. بعد از اتمام هر مبحث و شروع مبحث جدید ، مطالب قبلی فراموش نشود و حتما در بازه های تست زنی شما قرار بگیرند.

فیزیک را از کجا شروع به خواندن کنیم ؟

درس فیزیک از جمله دروسی است که مباحث مستقلی دارد و به غیر از چند مبحث ، پایه های تحصیلی ارتباط چندانی به یکدیگر ندارند. بنابراین بسته به نیاز و موقعیت دانش آموز ، از مباحث مختلفی میتوان برای مطالعه فیزیک اقدام کرد. البته پیشنهاد میشود برای مطالعه کنکوری دروس از پایه مورد مطالعه و تست زنی قرار بگیرند و پیش نیازها بصورت کامل رعایت شوند. اما بسته به شرایط زمانی و سطح علمی شما و پایه تحصیلی ای که در آن قرار دارید میتواند برای دانش آموزان متغیر باشد.

روش صحیح مطالعه فیزیک : خلاصه نویسی

بعد از حل تعداد تست های به اندازه و کافی برای به تسلط رسیدن مبحث مورد مطالعه شده بهتره که خلاصه نویسی تهیه کنید. برای اینکه هم مرور مجدد مطالب آموخته شده است و هم در دوران جمع بندی و در زمان آزمون های آزمایشی جامع کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. تهیه نمودار درختی از سرفصل های کتاب درسی نیز بسیار کار مناسب و خوبی خواهد بود و بارها باعث مرور نکات و فرمول ها خواهد شد. البته در دی وی دی های آموزشی مهندس امیر مسعودی تمام این موارد از جمله خلاصه نویسی ها به شما آموزش داده شده و حتی دی وی دی های جمع بندی که در واقع خلاصه نویسی فیزیک است تهیه و تدریس شده است.

نحوه برخورد با سوالات درس فیزیک

باید به قدری از فصول مختلف تست کار کرده باشید که با برخورد به هر تستی به درجه سختی آن پی ببرید. الکی وقت خود را صرف سوالات سخت و وقت گیر نکنید و ابتدا سریع تست هایی را که بلد هستید حل کنید. در مواجه به هر تست ابتدا سعی کنید به طور دقیق و کامل تست را بخوانید و نیمه کاره به سراغ حل تست نروید. چرا که تست ها پر از دام های آموزشی هستند. بعد از متوجه شدن مفهوم سوال در صورت نیاز حتما شکل بکشید فرمول مربوطه را بنویسید حواستان به واحد مورد پرسش سوال باشد تا در صورت نیاز تبدیل واحد کنید.

توصیه های مهم در رابطه با روش صحیح مطالعه فیزیک

توصیه می کنم همه مباحث را مطالعه کنید و هیچ مبحثی را حذف نکنید. مطمئن باشید فیزیک درسی بسیار شیرین است که با مطالعه درست و تست زنی مفید نتیجه خیلی خوبی ازش میگیرید. مطالب در فیزیک به هم پیوسته هستند پس مطالبی که پایه و پیش زمینه مطالعه فصول دیگر هستند را می‌بایست ابتدا مطالعه کنید.

باز هم تاکید می کنیم که برای موفقیت در دروسی مثل فیزیک زدن تست های بیشمار و تکرار به حل کردن مجدد آن ها شرط اول برای کسب نتیجه درخشان خواهد بود سپس به خلاصه نویسی پس از مطالعه درس فیزیک بپردازید که باعث می شود در زمانی کم مطالب و فرمول و نکات را مرور کنید و بیشتر وقت خود را بر روی تست زنی بگذارید.

بهترین منبع برای مطالعه فیزیک

سالهاست موسسه کنکور آسان است با برترین استاد فیزیک کشور ، مهندس امیر مسعودی در عرصه آموزش می درخشد و بالاترین درصدهای دانش آموزان در کنکور مربوط به دانش آموزان مهندس امیر مسعودی است. فیزیک مهندس امیر مسعودی قویترین منبع مطالعاتی و تست زنی برای همه دانش اموزان است و به راحتی و سرعت بالا میتوان در این درس پیشرفت داشت و به سمت موفقیت حرکت نمود. مسلما با در اختیار داشتن این تدریسها و دریافت برنامه ریزی رایگان که توسط مشاورین ارائه میشود ، میتوانید سریعترین مسیر برای رسیدن به هدف را داشته باشید.

کلام پایانی

در رابطه با روش صحیح مطالعه فیزیک صحبت های زیادی میتوان ارائه کرد. اما سعی کردم کاربردی ترین و مهترین موارد که برای شما دانش آموزان عزیزم کارآمد است را ارائه کنم تا سهمی هرچند ناچیز در موفقیت شما دانش آموزان عزیزم را داشته باشم.

بازهم اگر سوالی در رابطه با درس فیزیک یا سایر درسها داشتید میتونید از طریق شماره تماس هایی که در ادامه خواهم گذاشت بپرسید

ارادتمند – مهندس سلام

برای موفقیت در کنکور با تدریس حرفه ای اساتید برتر کشور و کنکور آسان است

همراه باشید

استاد احمدی ، مهندس امیر مسعودی ، مهندس عارف ربیعیان ، دکتر مهدی شیخی

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی درسی رایگان و بهره مندی از

طرح ویژه نوروزی کنکور آسان است

با شماره های

۴۰ ۹۶ ۴۰ ۶۶ – ۰۲۱

۳۸۸۹ ۷۵۲ ۰۹۱۲

تماس بگیرید

تماس تلفنی