مزایای تندخوانی

در مقالات در 19 آوریل 2019

۱- صرفه جویی در وقت: مهم ترین و اصلی ترین مزیت تندخوانی، صرفه جویی در زمان مطالعه و جلوگیری از اتلاف وقت است، زیرا تندخوانی، سرعت مطالعه را بین پنج تا شش برابر افزایش می دهد. اگر از جمله داوطلبانی هستید که تاکنون مطالعه ای معمولی داشته اید و از هم اکنون تصمیم دارید تا با تندخوانی پیش بروید، باید به خاطر داشته باشید که اولاً میزان پیشرفت سرعت شما به مقدار تمرین، پشتکاری و جدیت علاقه، انگیزه و همت شما بستگی دارد و هرچه تمرینات تندخوانی را بیشتر انجام دهید. موفق تر خواهید بود و دوم اینکه اگر فکر می کنید انجام تمرینات و نکات مربوط به تندخوانی، به دلیل مبتدی بودن و حساسیت شما در انجام درست این تمرینات، خود باعث اتلاف وقت شما می شود از انجام آن در حال حاضر  خودداری کنید، زیرا بیش از هرچیز دیگری، موفقیت شما در آزمون سراسری مهم است.

۲- جلوگیری از حواس پرتی یا عدم تمرکز: یکی دیگر از مزایای تندخوانی، جلوگیری از حواس پرتی است زیرا زمانی که شما به صورت کند و غیر صحیح مطالعه می کنید دچار عدم تمرکز می شوید. تصور کنید که به کندی در حال مطالعه هستید؛ در این شرایط،راحت تر می تانید خوراکی خورده، تلویزیون نگاه کرده یا به صحبت های اطرافیانتان گوش کنید، در حالی که شخصی که با سرعت بالا در حال مطالعه است، مجبور است که برای بالا بردن دقت خود بیشتر تمرکز کند، پس تندخوانی، چاره ای است برای افرادی که می گویند: هنگام مطالعه تمرکز ندارم.

۳- افزایش انگیزه و علاقه نسبت به مطالعه: حتما برای شما هم پیش آمده است که مطلبی را با علاقه شروع به مطالعه می کنید، اما کمی بعد از مطالعه آن خسته می شوید و کتاب را کنار می گذارید. یکی از عوامل بروز این خستگی، کندخوانی است. وقتی به صورت آهسته و کند می خوانید، حواستان پرت و چشمانتان خسته شده و در نتیجه نسب تبه مطالعه بی علاقه می شوید، البته این موضوع به آن معنی نیست که حتی اگر مطلبی را بلد نیستید. روی آن فکر نکرده و سرسری از آن مطلب بگذرید، ون اساس مطالعه یادگیری است و شما تا وقتی مطالعه خود را در مورد یک مطلب کامل نکرده اید، نباید به سراغ موضوع دیگری بروید بلکه این به آن معنی است که با درگیر کردن مغز و حواس خود روی یک مطلب راحت، که بسیار سریع تر می توانید آن را یاد بگیرید انگیزه خود را برای ادامه مطالعه و یادگیری بالا ببرید.

۴- جلوگیری از خستگی: یکی از مزایای تندخوانی، این است که از خستگی زود هنگام شما در زمان مطالعه جلوگیری می کند اگر شما جزو آن دسته از افرادی باشید که در مطالعه به کندی پیش می روید، ممکن است که دچار خستگی روحی یا جسمی شوید، در خستگی جسمی به علت کندخوانی، کم کم شروع به لم دادن می کنید، خمیازه می کشید، خود را کش و قوس می دهید و در نهایت دراز می کشید. در آخر هم شاید خوابتان ببرد، زیرا از نظر جسمی خسته می شوید. همچنین، علت دیگر خواب آلودگی هنگام مطالعه، خستگی چشم است که از معایب کندخوانی است؛ علاوه بر این، درک کم و در هنگام کندخوانی، نیز باعث ایجاد خستگی ذهنی می شود.

موانع تندخوانی

قبل از اینکه به فنون تندخوانی اشاره کنیم، بهتر است عادات قطعی را که باعث کندخوان می شود بشناسید و تلاش کنید که با برطرف کردن آنها، زمینه لازم را برای یادگیری فنون مطالعه سریع در خود ایجاد کنید. مطمئن باشید که اگر تنخوان حرفه ای هم نشوید، برطرف کردن این عادت غلط، کیفیت مطالعه شما را افزایش می دهد و قدرت یادگیری تان را بالا می برد.

نگرانی از درک کم یا نفهمیدن مطلب

بسیاری از افراد کندخوان گمان می کنند که کند خواندن باعث درک بهتر مطلب می شود؛ اما این عقیده اشتباه است. برای ترک این عادت، واژه خوانی را کنار بگذارید و عبارت خوانی را جایگزین آن کنید؛ زیرا انسان در یک نگاه، توانایی استخراج شش کلمه، و در هر ثانیه توان استخراج بیست و چهار کلمه از یک متن را دارد علاوه بر این موضوع، یادتان باشد که آهسته خواندن به معنی درک کردن کامل مطلب نیست؛ بلکه برای دانستن این موضوع که آیا شما مطلب را خوب یاد گرفته اید یا نه. راه های دیگری نیز وجود دارد، مثلاً از خودتان سوالی بپرسید، تستی بزنید و یا مطالبی را که خوانده اید به صورت خلاصه ارائه دهید آن وقت بهتر متوجه خواهید شد که مطلب را تا چه حدودی یاد گرفته اید. بیشتر کسانی که تندخوانی نمی کنند، کسانی هستند که وسواس و استرس زیادی دارند و احساس می کنند که این نحوه مطالعه بر یادگیری درست انها تأثیر خواهد گذاشت.

خواندن با صدای بلند

بعضی از داوطلبان فکر می کنند که با بلند خواندن، مطالب را بهتر فارمی گیرند؛ در حالی که این تفکر، مانع تندخوانی است؛ ضمن اینکه موجب خستگی جسمی و تحلیل انرژی فرد می شود و امکان مطالعه در مکان های عمومی، مثل کتابخانه ها را نیز برای افراد محدود می کند به خاطر داشته باشید که مکث کردن روی کلمات چند هجایی، برگشت به عقب و بلندخوانی، سه عادت بد هنگام خواندن هستند که مانع تندخوانی و یادگیری بهتر و سریع تر مطالب می شوند؛ پس اگر جزو آن دسته از داوطلبان یا دانش آموزانی هستید که عادت به بلند خواندن مطالب دارید، سعی کنید که کم کم این عادت خود را ترک کنید و مطالعه با چشم را انجام دهید.

زیر لب خوانی

مانند بلند خواندن، زیرلب خوانی نیز یکی از موانع اصلی تندخوانی است و زیر لب خوانی، عبارت است از زمزمه کلمات، به طوری که صدای خواندن کلمات را در گوش خود بشنوید. حرکت دادن لب هنگام خواندن نیز حالتی از زیر لب خوانی است این عادت غلط نیز مانند تندخوانی است زیرا در این نوع مطالعه کردن، حداکثر سرعت مطالعه شما متناسب با سرعت حرف زدن استغ یعنی دویست کلمه در دقیقه و حتی کمتر از آن که سرعت خیلی پایین است. برای مطالعه با سرعت زیاد و درک بالا باید بی صدا بخوانید، یعنی بین نگاه و مغز خود، رابطه مستقیم برقرار کنید حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که مغز و نگاه برای مطالعه نیازی به شنیدن کلمات به منظور درک معنای ان ندارد.

تلفظ و تکرار کلمات در ذهن

تلفظ و تکرار کلمات در ذهن هم، به دلیل وقتی که از داوطلب در هنگام مطالعه می گیرد، از موانع تندخوانی است. در این حالت، لب ها بی حرکت هستند و ارتعاشی در گلو احساس نمی شود، ولی کلمات در ذهن تکرار می شوند. برای ترک این عادت در حین خواندن، سعی کنید یا مجسم کردن صحنه یا تصویر آنچه که انجام می شود، ذهن خود را مشغول کنید.

استفاده نادرست از راهنما

انگشت گذاری یا به کار بردن انگشت، مداد یا هر وسیله دیگری، اگر موجب توقف و کند خواندن شما شود، نادرست است، ولی اگر سرعت حرکت انگشت زیاد شود و چشم ها تابع حرکت دست باشند، آن گا دیگر مانع محسوب نمی شوند.

برگشت خوانی

برگشت خوانی، یعنی برگشتن به کلمات یا خطوط قبلی و دوباره خواندن آنها که بسیاری از داوطلبان به دلیل وسواس زیاد در مطالعه آن را انجام می دهند. این عادت غلط، یکی از بدترین و وقت گیرترین عادت های نامناسب در مطالعه است که باید از بین برود. برای اینکه مشکلبرگشت خوانی خود را برطرف کنیدف سعی نمایید که وسواس در مطالعه را از خود دور کنید، زیرا برگشت خوانی،بیشتر در میان داوطلبان اتفاق می افتد که مدام گمان می کنند مطلب یا مطالب قبلی را به خوبی یاد نگرفته اند یا آن مطالب در ذهنشان ثبت نشده است. راه آسان این است که کارتی را تهیه کنید و بعد از خواندن هر پاراگراف، کارت را روی آن قرار دهید تا دوباره به ان برنگردید. سعی کنید که با قرار دادن کارت، دیگر به عقب باز نگردید، اما اگر باز هم دچار استرس شدید، مطلب قبلی را برای خودتان توضیح دهید یا نکات کلیدی اش را برای خود بازگو کنید.

با موسسه کنکور آسان است به اوج یادگیری خواهید رسید و مهندس امیر مسعودی و استاد حسین احمدی و مهندس سلام مثل همیشه پشتیبان شما خواهند بود

برای موفقیت در کنکور با تدریس حرفه ای اساتید برتر کشور و کنکور آسان است

همراه باشید

استاد احمدی ، مهندس امیر مسعودی ، مهندس عارف ربیعیان ، دکتر مهدی شیخی

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی درسی رایگان و بهره مندی از

طرح ویژه نوروزی کنکور آسان است

با شماره های

۴۰ ۹۶ ۴۰ ۶۶ – ۰۲۱

۳۸۸۹ ۷۵۲ ۰۹۱۲

تماس بگیرید

تماس تلفنی